</frame> 19822017
Zespół Szkół Sportowych  im. Olimpijczyków Śląskich w Mysłowicach
            ODŚWIEŻ STRONĘ

Ćwierć wieku na "Piasku"
Zespół Szkół Sportowych

      Parafrazą słów znanej piosenki Rosiewicza "25 lat minęło jak jeden dzień...", rozpoczniemy krótką wędrówkę opisującą działalność Zespołu Szkół Sportowych na przestrzeni ćwierćwiecza. Nie sposób w krótkim artykule przedstawić wszystkich wydarzeń, sukcesów zarówno sportowych jak i tych osiągniętych w nauce. Nie można opisać ciężkiej pracy nauczycieli, trenerów i uczniów tej szkoły. To wszystko znalazło i wciąż znajduje swe miejsce w opasłych tomach szkolnych kronik, a od kilku lat na naszej witrynie internetowej. Jednak to, co najważniejsze pozostało w sercach i we wspomnieniach wszystkich tych, którzy w różny sposób związani byli i są ze szkołą przy ulicy Gwarków.
      25 lat temu Szkoła Podstawowa nr 4 im. Wincentego Pstrowskiego, istniejącej od 95 lat została przekształcona w Szkołę Sportową. Warto jednak pamiętać, że akt jej powołania poprzedzały wieloletnie metodyczne działania i praca wielu osób, dla których stworzenie mysłowickim dzieciom możliwości nauki w szkole o profilu sportowym stało się niemal życiowym celem. 10 października 1977r. z inicjatywy Dyrektora KWK "Mysłowice" dr inż. Eugeniusza Sakwerdy oraz mgr. Józefa Broma rozpoczyna działalność Sekcja Pływacka przy Klubie Sportowym "Górnik 09" Mysłowice. W następnym roku powiększa się kadra szkoląca młodych pływaków. Kierownikiem Sekcji Pływackiej zostaje Stefan Kurasz, naukę pływania prowadzą: mgr Józef Brom, ratownicy: Edward Gil, Krzysztof Święcicki, Andrzej Spławiński. W maju dołączył trener mgr Lechosław Konieczny, na którego barki spadła odpowiedzialność za wyniki sekcji pływackiej.
      Wspaniała atmosfera wytwarzająca się wokół sekcji wpływa korzystnie na wyniki pływaków, którzy odnoszą swoje pierwsze poważne sukcesy. Ukoronowaniem tego okresu było zajęcie pierwszego miejsca w Drużynowych Mistrzostwach Śląska na rok 1979. Wyczyn ten powtórzono również w roku następnym.
      Sekcja Pływacka nie mogłaby istnieć bez dobrej i konstruktywnej współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4, do której uczęszczało ponad 90% jej pływaków.
      Rok szkolny 1982/83 rozpoczyna wielkie święto. Wspólna , rzetelna i wytrwała praca mgr Alicji Langer, mgr. Lechosława Koniecznego, Józefa Broma, Prezesa Okręgowego Związku Pływackiego - Franciszka Tomali, Kadry trenerskiej, nauczycieli oraz pomoc dr KWK "Mysłowice" dr inż. Eugeniusza Sakwerdy przyniosło efekt w postaci aktu powołania Szkoły Sportowej. - od tego właśnie momentu rozpoczęła się nasza wspólna realizacja łacińskiego motta: CITIUS, ALTIUS, FORTIUS. Słowa te nie pozostały jedynie pustym, pozbawionym większego znaczenia hasłem lecz stały się wezwaniem, w którego pełną realizację włączyli się wszyscy, zarówno pedagodzy jak i uczniowie. Stało się to możliwe dzięki pracy i poświęceniu pani dyrektor mgr Irenie Zdój, która zawsze sprawowała i sprawuję pieczę nad naszymi działaniami sportowymi i naukowymi. Wiele zawdzięczamy również Klubowi Olimpijczyka, działającemu przy naszej szkole, którego poczynaniami sprawnie kieruje mgr Alicja Langer.
      W tym miejscu należałoby wymieć chociaż kilku naszych absolwentów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii naszej szkoły.
      Pierwszy złoty medal w Mistrzostwach Polski w 1985 r zdobył Artur Rojek (400m dow.), co dzisiaj robi nasz uczeń - wszyscy wiemy.
      Do najważniejszych sukcesów sportowych jakie odniosła szkoła należałoby z pewnością zaliczyć osiągnięcia naszego ucznia Wojtka Polityckiego, którego piersi aż sześciokrotnie zdobiły złote medale Mistrzostw Polski w pływaniu (1986 - 1988).
      Lata 1991 - 1993 należały do Aleksandra Flaka, który wrócił po latach do naszej placówki i stanął po drugiej stronie - został trenerem pływania.
      Aktualnie obok sekcji pływania prężnie działa i rozwijają się sekcje: tenisa stołowego, szachów, piłki nożnej, zapasów i również w tych dyscyplinach uczniowie odnoszą sukcesy. Największym jednak osiągnięciem Zespołu Szkół Sportowych im. Olimpijczyków Śląskich jest umiejętne połączenie sportu z nauką. Mylą się ci, którzy uważają, że te dwa pojęcia chodzą odrębnymi ścieżkami. To właśnie najlepsi sportowcy, którzy opuszczali bramy szkoły byli dobrymi i bardzo dobrymi uczniami. Jednym słowem "w zdrowym ciele...". Łączymy też tradycję z nowoczesnością, bowiem w murach sędziwego budynku znajdują się dwie pracownie internetowe, a dzięki zabiegom i staraniom dyrekcji wkrótce powstanie trzecia. Za dwa lata obok zasłużonej sali gimnastycznej ma powstać nowoczesny obiekt sportowy.
      Minione lata obfitowały w wiele istotnych wydarzeń, wymienionych jedynie wybiórczo z pominięciem wielu nazwisk tych, którzy te dzieje współtworzyli i nadal tworzą. Każdy nauczyciel, uczeń to przecież część wspólnej historii miasta, każdy zostawił w murach, na boiskach, w pływalni część serca. Mamy nadzieję, że będą o nas pamiętać i miło wspominać przez kolejne 25 lat, a może nawet...
Opracowanie - Krzysztof Kowalek

 

 

HISTORIA SZKOŁY

 


Zespół Szkół Sportowych w Mysłowicach