Mysłowice, DZIEŃ ZIEMI
, 22 kwietnia 2008
List otwarty do mieszkańców Mysłowic
Człowiek jest jednym z elementów środowiska i nie potrafi żyć bez niego, ani nie chce żyć w oderwaniu od środowiska. Każda zmiana w przyrodzie dokonana przez człowieka w większym lub mniejszym stopniu wpływa na nas - wszystkich mieszkańców Ziemi. Wpływ człowieka na środowisko jest coraz częściej destrukcyjny.
I tak np. z roku na rok rośnie ilość odpadów, które produkujemy, a razem z nimi problem śmieci w każdym mieście. Większość z nas nie zastanawia się co będzie dalej ze zwykłym zużytym już opakowaniem wrzuconym do śmieci, bo to już nie nasz problem. A tak naprawdę problem się dopiero rozpoczyna. Przyczyna tego stanu rzeczy to brak świadomości ekologicznej wśród mieszkańców, ich krótkowzroczność, wygodnictwo i konsumpcyjny styl życia. A przecież każdy z nas może pomóc ograniczać ilość odpadów chociażby poprzez segregację śmieci w domu. Wystarczy odrobina dobrej woli i wyrobienie nawyków przyjaznych dla środowiska.
W mieście stoją odpowiednio oznaczone pojemniki na śmieci. Wystarczy tylko oddzielić w domach surowce wtórne od tych, które nie nadają się już do powtórnego wykorzystania. Segregujmy więc papier, szkło metale i plastik i wrzucajmy do kontenerów oznaczonych czterema kolorami, które stoją na naszych podwórkach osiedlowych. To nic trudnego.
Wyrzucając papier nie myślimy o wielkich obszarach lasów, które zostały wycięte tylko po to , aby zaspokoić naszą próżność. Przecież powinniśmy go lepiej wykorzystywać, chociażby poprzez zbieranie makulatury i oddawanie jej do punktu skupu surowców wtórnych. Przyczyni się to z pewnością do zmniejszenia ilości produkowanych przez nas śmieci.
Przedmioty metalowe czy puszki aluminiowe możemy wykorzystywać jako surowce wtórne. W naszej szkole od kilku lat trwa zbiórka puszek aluminiowych, makulatury i baterii. Jest to działanie nie tylko przyjazne dla środowiska, ale przynoszące wymierne korzyści dla szkoły. Podobne działania warto wprowadzić do zakładów pracy czy do Urzędu Miasta. Byłby to dobry przykład myślenia ekologicznego dla naszych mieszkańców.
Butelki szklane zamiast leżeć w rowach, lasach czy na trawnikach, warto oddać do punktu skupu butelek, gdzie będą wykorzystane jako surowce wtórne i trafią do powtórnego przetopienia, albo oddane do sklepu celem powtórnego napełnienia. Oto przykład myślenia ekologiczne z troską o środowisko.
Ostatnio najbardziej popularną substancją na świecie stał się plastik, który zrobił prawdziwą furorę. Ten nowy i stosunkowo tani produkt zastąpił papier, drewno i metal. Jest bardzo niebezpieczny dla środowiska, ponieważ nie ulega biodegradacji i zalega w środowisku przez kilkadziesiąt lat. Ważne jest, aby ograniczyć jego produkcję – nad czym powinien zastanowić się każdy zakład wykorzystujący plastik w swojej produkcji, a także każdy konsument, który zamiast butelek plastikowych z napojami powinien domagać się butelek szklanych.
Na zakończenie chcielibyśmy zaapelować do mieszkańców naszego miasta, aby pomagali uczniom i młodzieży w ogólnoświatowych akcjach prowadzonych na rzecz środowiska, np. w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA , aby nie tylko młodzież ze szkół sprzątała nasze miasto, ale również zakłady pracy i urzędy pomagały w tym szczytnym przecież celu i dawały w ten sposób dobry przykład dbania o środowisko wszystkim mieszkańcom.
Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych
w Mysłowicach