</frame> 19822013
Zespół Szkół Sportowych  im. Olimpijczyków Śląskich w Mysłowicach
            ODŚWIEŻ STRONĘ

Rajd rowerowy wokół Mysłowic
21 września 2013

      Dnia 22 września odbył się rajd rowerowy wokół Mysłowic. Impreza była częścią ROWEROWEJ INTEGRACJI propagującej integrację oraz rower w kontekście zdrowia i środka transportu, a także rekreacji i sportu. Miała na charakter ponadlokalny angażując w jej przebieg organizacje pozarządowe reprezentujące seniorów oraz różne rodzaje niepełnosprawności spoza granic miasta Mysłowice. Impreza zorganizowana była z inicjatywy Urzędu Miasta Mysłowice przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Mysłowickim Ośrodkiem Kultury, Polskim Towarzystwem Turystyczno – Krajoznawczym k/Mysłowice oraz pod patronatem prezydenta miasta Edwarda Lasoka, Telewizji Katowice, Radia Katowice i Dziennika Zachodniego.
Trasa rajdu była tak skonstruowana by jak najmniej prowadziła ulicami i była bezpieczna. Szlaki rowerowe -zielonym, niebieskim, czerwonym o łącznej długości 35km zapewniły nam wiele atrakcji przez blisko 4 godziny. Tempo jakim jechaliśmy było dostosowane do wszystkich uczestników rajdu. Najmłodszy uczestnik rajdu miał 8 miesięcy, a najstarszy blisko 80. Na zbiórce w rejonie stacji PKP stawiło się ponad 50 uczestników, gdzie omówiono w skrócie przepisy drogowe, trasę rowerową, przerwy, cel rajdu. Zespół Szkół Sportowych reprezentowała kilkoosobowa grupa uczniów; Weronika Szlachta, Paulina Karlińska, Dawid Foltyński, Jakub Długaj i Kamil Lipiński oraz ich rodziców pod opieką Tomasza Nowaka, Leokadii Poradzisz i Krzysztofa Kowalka.
Zaczęliśmy przejazd szlakiem zielonym przez Promenadę do ulicy Portowej, a dalej niebieskim do Trójkąta Trzech Cesarzy. Po krótkie przerwie rozpoczęliśmy przejazd na tranie szlaków niebieskiego i zielonego do Centralnego Muzeum Pożarnictwa, a dalej czerwonym szlakiem prze tereny dawnej Huty Rozalii, Lasy Mysłowickie.
Na skraju lasu na Morgach podziwialiśmy panoramę Beskidów Zachodnich, oraz wysłuchaliśmy legend opowiadanych przez przewodnika Zbigniewa Orłowskiego.
Trasę dalszą kontynuowaliśmy poprzez pokonanie Lasów Muckowskich ,Ośrodek Rekreacyjnego "Wesoła Fala", do Wesołej pod budynek Szkoły Postawowej na której jest pamiątkowa tablica upamiętniającej śląskiego Fausta - J.C. Ruberga historię hut oraz wynalazków tego wielkiego człowieka. Z Wesołej jechaliśmy skrajem wzgórza Makowy na wierzchołku którego znajduje się drugi pod względem wysokości w Polsce maszt przekaźnikowy RTV. Stąd obraliśmy kierunek na Kosztowy, gdzie przejechaliśmy obok kompleksu leśnego - Lasy Imielińskie. Tu mieliśmy chwilę relaksu w barze leśnym, na rozluźnienie zapracowanych nóg. Jadąc dalej szosą, duktami leśnymi, polanami trafiliśmy przejeżdżaliśmy obok dawnego dworku i zabudowań folwarcznych do skrzyżowania ul. Długiej i przedłużenia Cmentarnej, którą dojechaliśmy do odnowionej kaplicy Gniłków i cmentarza w Brzezince. Podorzając dalej szlakiem zielonym przejechaliśmy przez Brzezinkę do ul. Mielęckiego, stamtąd do ul. Kolejowej w Brzęczkowicach. Na koniec trasy duktem leśnym dojechaliśmy do Centralnego Muzeum Pożarnictwa gdzie przywitano nas oklaskami. Organizatorzy imprezy na terenie Słupnej przygotowali dla nas gry, konkursy, zabawy, pokazy żonglerki, występy artystyczne. Można było obejrzeć różne rowery; górskie, crossowe, trekingowe, rehabilitacyjne, pojazdy z napędem specjalnym na specjalnej prezentacji. Próbowaliśmy zdrowej żywności, degustowaliśmy 100% soki.
Była chwila relaksu, podsumowania, wzajemnego podziękowania i obietnica, iż w takim samym gronie za rok się spotkamy.

Więcej zdjęć -   >>>

 

 

 


Zespół Szkół Sportowych w Mysłowicach