Lekkoatletyka   Tenis stołowy   Szachy  Judo   Piłka nożna    ODŚWIEŻ STRONĘ

Grand Prix Pragi w tenisie stołowym
24-26 maja 2019
Tenis stołowy

Sześcioro zawodników KS Mysław wzięło udział w bardzo prestiżowym międzynarodowym turnieju tenisa stołowego rozegranym w dniach 24 - 26 maja w Pradze. Do rywalizacji przystąpiło ponad 500 zawodników i zawodniczek z 14 krajów.

Po pierwszym etapie turnieju, czyli rozgrywkach grupowych, cala szóstka mysłowickich tenisistów stołowych „zameldowała się" w turnieju głównym.
Na drugim etapie turnieju, rozgrywany systemem KO (przegrywający odpada z turnieju) nie było już słabszych teoretycznie zawodników. Po pierwszej rundzie odpadł jedyny junior w naszym zespole Oliwer Gwizdon, który przegrał z drugim juniorem Czech. W kolejnej rundzie pożegnali się z turniejem młodzicy Karol Broszkiewicz, który przegrał z późniejszym finalistą, oraz Maks Gwizdon, który po dramatycznej walce 2:3 w setach i w ostatnim 9:11 przegrał z zawodnikiem gospodarzy.
W tak niezwykle mocno obsadzonym turnieju 3. mysłowiczan zakwalifikowało się do 16 najlepszych: kadet Maciej Filiczak, kadetka Faustyna Cieślik oraz najmłodszy, czyli żak Wiktor Ptak.
Niestety mimo bardzo dobrej gry do czołowej 8 nie awansował M. Filiczak.

W meczu o strefę medalową Faustyna Cieślik rozegrała pełen dramaturgii, stojący na wysokim poziomie mecz z późniejszą zwyciężczynią turnieju, zawodniczką z Niemiec (polskiego pochodzenia) M. Stefańską. Przegrywając na początku meczu 0:2 w setach, młoda, uzdolniona tenisistka stołowa z Mysłowic, zdołała doprowadzić do stanu 2:2 w setach. W ostatnim decydującym secie Faustyna prowadziła 7:3, ale kilka minimalnie nie trafionych piłek zadecydowało o tym, że wygrała jej przeciwniczka. Miejsce 5-8 jest bardzo dobrym wynikiem ale pozostał niedosyt.

Najmłodszy z mysłowiczan, Wiktor Ptak rozegrał znakomity turniej. Jak wspomniałem powyżej, w drugim etapie turnieju grali najlepsi zawodnicy. W tym gronie Wiktor tylko w pierwszej rundzie musiał stoczyć pięciosetowy mecz, żeby pokonać rywala. Pozostałych przeciwników ogrywał po 3:0. Nawet w ½ finału pokonał zawodnika z Austrii 3:0 w setach. W finale naszemu zawodnikowi odrobinę zabrakło sił. Mimo, że bardzo starał się to przegrał 1:3. Wicemistrzostwo Grand Prix Pragi jest znakomitym i zarazem największym sukcesem Wiktora w jego jaszcze tak krótkiej karierze.

Jestem pewien, że doświadczenie z tego turnieju będzie przydatnym dla rozwoju sportowego wszystkich zawodników KS Mysław, którzy grali w Pradze i wszyscy pójdą w ślady naszych najlepszych wychowanków, których kariera też zaczynała się od sukcesów w Pradze.