|
| Parkowanie  |
| W Bernie jest:
|
|
|
Parkowanie bywa trudne w dużych miastach. W centrum każdego miasta i miejscach najbardziej uczęszczanych parkowanie jest płatne za pomocą automatów parkingowych dwóch typów:
- zegarowych na wrzucane monety,
- centralnych drukujących kwity, które winny znajdować się na widocznym miejscu.
Cena zależna od atrakcyjności miejsca nawet do 2 Fr za godzinę (lotniska, dworce kolejowe).
Policja kontroluje parkingi płatne non-stop, więc radzimy zawsze mieć kwit i lepiej nadpłaconą kwotę niż jej brak.
Oprócz parkingów płatnych są też oczywiście bezpłatne. Te są z reguły w mniej uczęszczanych miejscach, w bocznych uliczkach, z dala od centrum. Przez parking bezpłatny rozumie się miejsce do parkowania na ulicy lub chodniku zaznaczone odpowiednimi znakami poziomymi i pionowymi. Znaki poziome to koperty w kolorze białym, niebieskim i czerwonym.
Oznaczają one trzy strefy parkowania:
biała - możliwość parkowania bez ograniczenia czasowego
niebieska - możliwość parkowania przez okres maksimum 1,5 godziny - wymagane jest pozostawienie na widocznym miejscu za szybą przednią lub tylną - dysku parkingowego. Pokazuje on czas przyjazdu i czas odjazdu.
czerwona - możliwość parkowania przez maksimum 4 godziny. Ta opcja (czerwona) została zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2003 r.
Prosimy zwrócić uwagę, że miejsca do parkowania są płatne w niektórych miejscach nie do 18-tej, ale nawet do 21-ej (Centrum Zurychu i Oerlikon).
W Szwajcarii buduje się bardzo dużo parkingów podziemnych i piętrowych. Praktycznie każdy supermarket ma swój parking podziemny lub dachowy, często w przypadku dużych sklepów są to parkingi kilkupoziomowe.
W centrach dużych miast są ogólnodostępne parkingi wielopoziomowe płatne (Parkhaus). Na większych skrzyżowaniach są wskazówki jak do nich dojechać i ile jest wolnych miejsc. Strzałki kierują na odpowiedni parking.
Przy wjeździe na parking należy pobrać kwit, drukowany automatycznie, lub po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Przed wyjazdem z parkingu należy w automacie zapłacić za parkowanie wkładając kwit do automatu. Automaty, bardzo proste w obsłudze, znajdują się przy windach lub schodach. Prosimy strzec kwitu, bowiem w razie jego braku będą problemy z wyjazdem z parkingu! Wyjeżdżając z parkingu trzeba bowiem w odpowiedni automat wsunąć zapłacony kwit.
Parkingi są nadzorowane przy pomocy kamer. W Szwajcarii nie ma ochroniarzy krążących non-stop po parkingach, czy sklepach, zaglądających w zakupy i ręce. Ochrona jest zawsze, tyle że bardzo dyskretna!
Dla osób uważających. że przepisy są nie dla nich drobny wyciąg z cennika policyjnego:
- przekroczenie czasu parkowania do 2 godzin - 40 Fr
- przekroczenie czasu parkowania powyżej 2 godzin do 4 godzin - 60 Fr
- przekroczenie czasu parkowania powyżej 4 do 10 godzin - 100 Fr
- pozostawienie auta na następny okres parkowania w niebieskiej lub czerwonej strefie bez jego włączenia do ruchu (zmiana tylko zakresu na kółku parkingowym) - 40 Fr
- brak kółka parkingowego (Parkscheibe) za szybą lub kwitu parkingowego - 40 Fr
- niedozwolona nadpłata za parkowanie też kosztuje 40 Fr
- zatrzymanie się w miejscu niedozwolonym - od 80 do 120 Fr.
Parkingi strzeżone takie jak w Polsce nie są potrzebne. Są specjalne zamknięte parkingi strzeżone, ale z reguły to własność hoteli.
Informacje o wolnych miejscach można także uzyskać za pomocą telefonu komórkowego wyposażonego w funkcję WAP.
Policja w Szwajcarii jest uprzejma, ale nieugięta - za każde wykroczenie trzeba zapłacić! Przy okazji mandat za przekroczenie szybkości w terenie zabudowanym wynosi przy przekroczeniu: do 5 km/h - 40 Fr, o 6-10 km/h - 120 Fr, o 11-15 km/h - 250 Fr, powyżej 15 km/h prawo jazdy jest odbierane!
Uwaga: Z dniem 1 stycznia 2003 r. wchodzą w życie nowe zasady parkowania. Prosimy je uważnie przeczytać!
Dysk postojowy staje się uniwersalnym miernikiem czasu postoju, obowiązującym we wszystkich strefach: białej i niebieskiej. Czerwona strefa parkowania zostaje zlikwidowana.
Dysk postojowy określa od teraz czas przyjazdu a nie jak dotąd odjazdu z miejsca parkowania. Nowy model dysku wyróżnia od dawnego okienko określające wyłącznie czas rozpoczęcia parkowania. Obowiązkiem kierowcy jest jego dokładne określenie i umieszczenie w widocznym miejscu.
Jeśli czas parkowania rozpoczyna się np. o godz. 10.10, to dysk należy ustawić na 10.30. Inaczej mówiąc jeśli rozpoczynamy parkowanie między 10.01 a 10.30, to wówczas dysk winien wskazywać 10.30. By więc zyskać nieco czasu parkowania lepiej rozpocząć je minutę po niż kilka minut przed godziną wskazywaną przez dysk.
Dysk jest obowiązkowy przy parkowaniu w strefie niebieskiej i na miejscach oznaczonych znakiem z białą literą "P" na niebieskim tle i symbolem "dysk postojowy". Dodatkowa tabliczka określa dopuszczalny czas parkowania.
W przypadku postoju do 15 minut np. na miejscach przy pocztach nie jest wymagany dysk. W tych miejscach stosuje się jak dotąd ręczne znakowanie pojazdów. Polega ono na tym, że odpowiedni pracownik parkingowy znaczy kredą oponę pojazdu i po 15 minutach wraca, by sprawdzić, czy czas parkowania nie został przekroczony. Jeśli został przekroczony to możemy się liczyć z wydatkiem!
Nowy dysk można dostać bezpłatnie na granicy, w ubezpieczalniach, na posterunkach policji itp.
Do góry
| |
|
|
|