Turystyka  
W Bernie jest:   

Turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi szwajcarskiej gospodarki. Przynosi ona rocznie ok. 10 miliardów franków dochodu z turystyki wewnętrznej (!) i ok.13 miliardów franków od turystów zagranicznych. Łącznie to prawie 6 % produktu narodowego brutto!

Turystyka przynosi rocznie dochody równe eksportowi całego przemysłu tekstylnego i zegarkowego razem wziętych. Tylko przemysł chemiczny (głównie farmaceutyczny) przynosi 3 razy więcej dochodów i przemysł maszynowy 4 razy więcej.

Tu ciekawostka: czy wiecie, że Szwajcarzy pozostawiają więcej pieniędzy za granicą niż przybysze z zagranicy w Szwajcarii? Różnica wynosi ponad 300 milionów franków. Wynika to z faktu, że Szwajcarzy bardzo dużo podróżują. Regułą jest wyjazd wakacyjny dwukrotnie w ciągu roku, plus ewentualnie krótkie wypady weekendowe lub świąteczne.

Turystyka napędza gospodarkę. Bezpośrednio zatrudnionych jest w niej ponad 208.000 osób, a pośrednio ponad 92.000, czyli łącznie tworzy to liczbę 300.000 zatrudnionych, z czego 35 % to cudzoziemcy, zarówno zamieszkali w Szwajcarii, jak i pracownicy sezonowi i transgraniczni.

Liczba noclegów turystów zagranicznych sięga 33 milionów rocznie, a krajowych ponad 36 milionów. Jak widać więcej podróżuje po Szwajcarii samych Szwajcarów niż ogółem cudzoziemców. "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - to hasło, które w Szwajcarii nie ma racji bytu. Szwajcarzy znają doskonale swój kraj.

Liczba noclegów turystów z Europy Wschodniej to kilkaset tysięcy rocznie, co stanowi ułamek procenta wszystkich noclegów. Trzeba poprawić tę statystykę!

Jeśli jeszcze mowa o szwajcarskiej statystyce to warto wspomnieć, że jeden obiekt gastronomiczno-hotelowy przypada na 250 mieszkańców!

Najwięcej turystów przyjeżdża w góry.

Warto dodać, że do rozwoju turystyki przykłada się wielką wagę. Każda gmina prowadzi własne biura turystyki, które tu nazywają się:

po niemiecku - Verkehrsbüro lub Tourismusbüro
po francusku - office du tourisme
po włosku - ente turistico.

Każde biuro posiada swoje strony w Internecie, gdzie można znaleźć masę pomocnych informacji, jak również uzyskać na miejscu drukowane materiały, takie jak foldery, wykazy hoteli i apartamentów, oferty promocyjne itp. Niektóre z nich można zamówić przez Internet bezpłatnie, wypełniając odpowiedni formularz.

Biura te to odpowiednik polskich ośrodków informacji turystycznej. Są doskonale wyposażone i pośredniczą we wszelkich sprawach związanych z turystyką danego regionu.

Portal turystyczny MySwitzerland.com jest miejscem, gdzie wszystkie regiony są szczegółowo przedstawione. Jest to organizacja turystyczna wspierana finansowo przez Konfederację, której celem jest rozwój turystyki w Szwajcarii. Organizacja ta przyznaje znak jakości - wyraz uznania dla najlepszych obiektów turystycznych. Nie posiada polskiej wersji językowej.

W Szwajcarii przywiązuje się dużą wagę do ułatwienia życia osobom niepełnosprawnym, dlatego na osobnej stronie przekazujemy kilka informacji dla nich, by również mogły się cieszyć zwiedzaniem naszego pięknego kraju.

Do góry